Pomoce sensoryczne

Co można wykorzystać jako pomoce sensoryczne dla seniorów z demencją?

Wraz z wiekiem u każdego z nas następuje pogorszenie sprawności poznawczej. U większości osób pojawia się osłabienie pamięci, spostrzegawczości i uwagi. Jest to proces w pełni naturalny. U niektórych osób jednak problemy te są znacznie bardziej nasilone. U tych osób rozwija się demencja. Jest to jednostka chorobowa, która z czasem może doprowadzić do całkowitego uzależnienia od innych. Ogromne znaczenie ma więc rozpoznanie zachodzących zmian i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. W przypadku osób z demencją w czasie pracy terapeutycznej można wykorzystać gry i kolorowanki. Jako pomoce sensoryczne dla osób starszych sprawdzają się naprawdę bardzo dobrze. 

Demencja: co to za jednostka chorobowa?

Demencja nazywana jest także otępieniem starczym. Jest to problem, który dotyka coraz więcej osób nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Demencja to proces, którego nie można zatrzymać. Z czasem u pacjenta pojawiają się kolejne dolegliwości. Następuje już nie tylko pogorszenie pamięci, ale także:

-trudności z przyswajaniem nowych informacji;

-poczucie obcości podczas przebywania w miejscach dobrze seniorowi znanych;

-zapominanie słów.

Do tych problemów dochodzą z czasem także zmiany w sferze emocjonalnej. Osoba z demencją traci zainteresowanie otoczeniem, staje się drażliwa. Może pojawić się apatia, a nawet depresja. W dalszych stadiach demencji może pojawić się także agresja. Z reguły demencja pojawia się u osób starszych (stąd otępienie starcze), ale może też dotknąć osoby młode. W przypadku osób młodych może być skutkiem krwotocznego udaru mózgu. Procesu otępiennego nie można wyleczyć, ale wdrażając jak najwcześniej pracę terapeutyczną można spowolnić postęp choroby. 

Warto wykorzystać kolorowanki

Jako pomoce sensoryczne dla seniorów można wykorzystać kolorowanki. Zajęcia plastyczne i obcowanie ze sztuką wpływa bardzo pozytywnie na każdą osobę. Kolorowanki to świetny sposób na wyciszenie i złagodzenie stresu. Działają one uspokajająco na każdego. Dodatkowym ich plusem jest to, że stymulują one funkcje poznawcze zmuszając mózg do bardziej wytężonej pracy. Kolorując kolejne obrazki seniorzy mogą ćwiczyć koncentrację, przetwarzanie informacji i cierpliwość. W sprzedaży dostępne są kolorowanki przygotowane specjalnie z myślą o seniorach. Różnią się one zarówno tematyką jak i stopniem trudności. Sprawdzają się więc nie tylko w początkowym, ale także w średnim stopniu zaawansowania procesu otępiennego.

Gry także się sprawdzą

Pomoce sensoryczne, które mogą być wykorzystywane w pracy terapeutycznej z seniorami to także różnego rodzaju układanki i gry planszowe. Pobudzają one mózg do pracy, zmuszają do włączenia procesów myślowych, wymuszają także koncentrację uwagi. Dostępne w sprzedaży gry mogą różnić się stopniem skomplikowania, warto wybierać głównie te, które mają proste zasady. 

Gry i kolorowanki nie wymagają znacznego wysiłku intelektualnego. Są jednak świetną gimnastyką umysłu. W pracy terapeutycznej z seniorami sprawdzają się naprawdę doskonale. Pomagają spowolnić procesy otępienia.