Kolorowanki
Pomoce sensoryczne

Jakie pomoce sensoryczne sprawdzą się w pracy z seniorami?

Sprawność poznawcza niestety nie utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie przez całe nasze życie. Wraz z wiekiem zaczyna się pogarszać. U większości osób pojawia się osłabienie pamięci, spostrzegawczości, uwagi. Są jednak osoby, u których rozwija się demencja. Jej konsekwencją może być całkowite uzależnieni się od innych osób. Bardzo ważne jest więc wczesne rozpoznanie zachodzących zmian i rozpoczęcie pracy terapeutycznej. W przypadku osób z demencją pomocne okazują się gry i kolorowanki. Jako pomoce terapeutyczne okazały się one wyjątkowo skuteczne. 

Co to jest demencja?

Demencja jest problem dotykającym coraz więcej osób w naszym kraju. Jest to efekt tego, że jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Terminu demencja – czasem używane jest określenie otępienie starcze – używa się na określenie problemów nie tylko z pamięcią, ale także z innymi zdolnościami intelektualnymi. W przypadku demencji następuje pogorszenie wszystkich funkcji poznawczych czyli także:

-przetwarzania;

-rozumienia;

-uczenia się;

-orientacji w zakresie siebie, otoczenia, czasu;

-wyrażania siebie.

Do tego dochodzą jeszcze zmiany o charakterze emocjonalnym. Osoby cierpiące na demencją są drażliwe. Wahania nastroju zdarzają się wyjątkowo często. Pojawić się może także apatia czy nawet depresja. Najczęściej demencja dotyka osoby w starszym wieku, ale może też pojawić się u osób młodych. W ich przypadku z reguły jest ona konsekwencją poważnych chorób, na przykład udaru krwotocznego. Demencja jest schorzeniem, którego medycyna na dzień dzisiejszy nie jest w stanie wyleczyć. Proces otępienny można jednak spowolnić. Aby jednak tak się stało demencja musi zostać wcześnie rozpoznana. Wtedy można wdrożyć pracę terapeutyczną. 

Dlaczego kolorowanki to dobre pomoce?

Kolorowanki jako pomoce sensoryczne dla seniorów są naprawdę godne polecenia. Od dawna wiadomo, że wpływają one bardzo pozytywnie na psychikę każdej osoby. Wyciszają, działają uspokajająco, łagodzą stres. Poprawiają także pamięć i koncentrację zmuszając mózg do bardziej wytężonej pracy. Seniorzy kolorując kolejne obrazki mogą ćwiczyć przetwarzanie informacji i cierpliwość. Aby kolorowanki pobudzały do wytężonej pracy obie półkule mózgowe, pozostawia się na kartkach puste miejsca.

Poszczególne kolorowanki dedykowane seniorom różnią się tematyką i stopniem trudności. Z łatwością można więc dopasować kolorowankę do stopnia zaawansowania choroby.

Nie tylko kolorowanki

Jako pomoce sensoryczne w pracy z seniorami mogą zostać wykorzystane także różnego rodzaju gry planszowe. One także pobudzają mózg do pracy, zmuszają także do włącznie procesów myślowych. Wymagają koncentracji uwagi i sprzyjają socjalizacji osób starszych. Dzięki nim seniorzy mogą w ciekawy i jednocześnie pożyteczny dla umysłu sposób spędzić czas. Stopień skomplikowania gier jest różny, im gra ma prostsze zasady, tym lepiej.

Otępienie jest poważnym problemem, który prowadzi do zaburzenia funkcjonowania we wszystkich strefach. Sięgając po odpowiednie pomoce sensoryczne, postęp demencji można spowolnić.